Sivrisinek ısırığına dikkat ! Bakanlık uyardı..

“Sivrisinek ısırığından 2 gün sonra halsizlik başladıysa dikkat”

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kenan Keskin, Batı Nil Virüsü (BNV) enfeksiyonunun, sivrisinek yoluyla bulaştığını belirterek, “Eğer kişide 2-14 gün öncesinde sivrisinek teması meydana gelmişse ve sivrisinek ısırığından 2 gün sonra halsizlik başladıysa dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle soğuk algınlığı ve gribe benzer belirtiler de ortaya çıkmışsa bir sağlık kuruluşuna başvurulması ve durumun anlatılması gerekir” dedi.

 

Kaynak : http://www.hurriyet.com.tr/gundem/sivrisinek-isirigindan-2-gun-sonra-halsizlik-basladiysa-dikkat-41281907

Karavan Sineklik

KARAVAN SİNEKLİK - PERDE

Karavan Sineklik ihtiyaçlarınızda her zaman en kaliteli şekilde hizmet vermek üzere Semih Sineklik olarak hazırız. Karavan sineklikler, bir tarafı perde diğer tarafı sinekliktir. Orta kısmında mıknatıs vardır.

Temizliği ve kullanımı kolaydır, Tüm ahşap veya alüminyum renklere uygun şekilde üretilebilmektedir.

Kullanım alanı olarak üst havalandırma camı aracın yan camlarında ve kapılarda kullanılır, rahatlıkla uzun ömürlü olarak kullanabileceğiniz Karavan SineklikPerde çeşitleri için bize ulaşabilirsiniz.

  • TÜRKİYE’NİN HER YERİNE GÜVENLİ KARGO İMKANI

HAYATLARI KARARTAN VİRÜS GİRESUN’DA GÖRÜLDÜ ANADOLU’YA YAYILIYOR DİKKAT.!

HAYATLARI KARARTAN VİRÜS GİRESUN’DA GÖRÜLDÜ ANADOLU’YA YAYILIYOR DİKKAT.!

Yazıyı görüntüle

Zika Giresun’a ulaştı: Anadolu’ya yayılıyor.Güney Amerika’da yaygın olarak görülen ve tüm dünyada ölümcül sonuçlara yol açan zika virüsünün yayılmasında etkili olan ‘Aedes’ cinsi sivrisinekler Doğu Karadeniz

Bölgesi’nde Artvin’den başlamak üzere Giresun il sınırında ve Batum’dan Kırım Yarımadası’na doğru yayılıyor. Virüsün 5-7 yıl arasında Orta Anadolu’ya ulaşması bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’ne bağlı Sağlık Tehditleri Erken Uyarı ve Cevap Dairesi Başkanlığı, Türkiye’deki ‘zika virüsü’ riskini inceledi. Özellikle Güney Amerika’da yaygın olarak görülen ve tüm dünyada ölümcül sonuçlara yol açan virüse ilişkin bir rapor da hazırlandı.

Raporda, Türkiye’de geçtiğimiz Ekim ayında 4 ‘importe (dışardan gelen) zika virüs pozitif’ vakasının tespit edildiği belirtilirken, zika virüsünün yayılmasında etkili olan ‘Aedes’ cinsi sivrisineklerin Doğu Karadeniz Bölgesi’nde Artvin’den başlamak üzere Giresun il sınırında ve Batum’dan Kırım Yarımadası’na doğru yayılmakta olduğu saptandı.

GİRESUN’A KADAR GELDİ Zika virüsünün ilk kez 1947’de Uganda’daki Zika ormanında saptandığı aktarılan raporda, “Ae. albopictus sineğinin batıda Trakya ve İstanbul, doğuda Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki illerimizden Giresun’a kadar gelmiş olduğu saptanmıştır. Batıda Kocaeli’ye, doğuda Giresun’a kadar yayılmış olan bu vektörün 5-7 yıl içinde Orta Anadolu’ya kadar yayılacağı tahmin edilmektedir” ifadelerine yer verildi.

Milliyet gazetesinden Arif Balkan’ın haberine göre, raporda zika virüsü bulaşan 4 hastanın da Küba’ya tatile gidenler olduğu ve hastalıkların; halsizlik, eklem ağrısı ve ateş, titreme ve lenf bezlerinde şişlik belirtileriyle ortaya çıktığı anlatıldı. Hastalığın uzun vadeli etkisi de şöyle anlatıldı, “Yeni importe Zika virüs vakaları tespit edilme olasılığı mevcuttur.

Ancak virüsü bulaştıran sinek türünün dağılımının ülkenin sınırlı bölgelerinde olması hastalığın yayılma riskini düşük-orta seviyeye çekmiştir. Vektör türlerin ülkemizdeki olası yayılımı, uluslararası seyahat imkânlarının gün geçtikçe artması ve önleyici tedbirlerin zamanında alınmaması uzun vadede ciddi sorunlar yaratabilir.

Özellikle Güney Amerika ülkelerinde etkili olan virüs, tüm dünya için de büyük bir risk oluşturuyor. Bazı uzmanlara göre toplamda 2.2 milyar kişi zika virüsüne yakalanma riski altında.

Türkiye son olarak Dünya Sağlık Örgütü, Amerika Birleşik Devletleri Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri ve Avrupa Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi’nin ortaklaşa yayımladığı ülkelerin zika virüs sınıflandırmasına göre ‘kategori 4’te yer alıyor. Bir diğer ifadeyle Türkiye, yerleşik vektörün bulunduğu ancak geçmişte ve şu anda bulaşan olmadığı bölgeler arasında.

HALK SAĞLIĞINI UZUN DÖNEMDE ETKİLEYEBİLİR Sağlık Bakanlığı raporunda “Akut dönemde çok ciddi halk sağlığı etkisi beklenmemektedir ancak uzun vadede beklenebilir” denildi.

 

Kaynak http://haberzamani.org/hayatlari-karartan-virus-giresunda-goruldu-anadoluya-yayiliyor-dikkat/

Zika birkaç ay içinde Türkiye’ye yayılabilir

zika

Zika birkaç ay içinde Türkiye’ye yayılabilir

 

Dünya Sağlık Örgütü’nün Zika virüsü uyarısında aralarında Türkiye’nin de yer aldığı 18 ülke açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütü, total risk düşük olsa da virüsü taşıyan Aedes sivrisineklerinin ulaştığı yerlerde hastalığın yayılabileceği uyarısı yaptı. Riskin en yüksek olduğu bölgeler Madeira adası ve Karadeniz’in kuzeydoğu sahilleri.
Gerekli önlemler alınmadığı takdirde Aedes sivrisineklerinin bölgede 18 ülkede virüsü yayabileceği açıklandı. Bu 18 ülke en yüksek riskten düşüğe doğru, Fransa, İtalya, Malta, Hırvatistan, İsrail, İspanya, Monako, San Marino, Türkiye, Yunanistan, İsviçre, Bulgaristan, Romanya, Slovenya, Gürcistan, Arnavutluk, Bosna Hersek ve Karadağ. Kalan 36 ülkede ise risk düşük ya da çok düşük.
AVRUPA’DA YAYILMA RİSKİ VAR
Örgütün Avrupa sorumlusu Zsuzsanna Jakab, ülkeden ülkeye değişmekle birlikte, virüsün Avrupa bölgesinde yayılma riski taşıdığını söyledi ve riskin daha yüksek olduğu ülkeleri uyardıklarını dile getirdi.
Orta ya da yüksek risk taşıyan 18 ülkenin yetkililerine, virüs taşıyıcılarına karşı önlem alınması, sağlık çalışanlarının erken tanı için eğitilmesi, vakaların erken raporlanmasının sağlanması ve gebeler başta olmak üzere risk altındakilere kendilerini korumaları için yardım edilmesi gibi konularda çağrı yapıldı.
Dünya Sağlık Örgütü’nün Avrupa olarak tanımladığı coğrafi bölge 53 ülkeyi kapsıyor ve burada 900 milyon insan yaşıyor. Türkiye ve Orta Asya ülkeleri ile Rusya ve İsrail de Avrupa bölgesi içinde değerlendiriliyor.
İLK OLARAK BREZİLYA’DA TEHLİKELİ YAYILMA GÖSTERDİ
Zika virüsü ilk olarak Brezilya’da tehlikeli bir yayılma göstermeye başladı ve global bir tehdit haline geldi. Virüsün binlerce doğum anomalisinden sorumlu olduğu biliniyor. Virüsten etkilenen annelerin bebeklerinde beynin yeterince büyüyüp gelişmemesi ile ortaya çıkan ‘mikrosefali’ görülüyor.
Örgüt, virüsün aynı zamanda yetişkinlerde Guillain-Barré sendromuna yol açtığına dair güçlü bir konsensüs olduğunu da söyledi.
Zika taşıyıcı sivrisineklerin varlığı, uygun iklim koşulları, ülkede daha önce ‘chikungunya ateşi’ ya da ‘deng humması’ görülmüş olması, nüfus ve yerleşim yoğunluğu ile denizyolu ve uçak bağlantıları gibi farklı faktörler tehlikenin derecesini belirliyor.
Ülkenin salgınla erken baş etme kapasitesine ise dört ölçüte göre karar veriliyor: Taşıyıcı kontrolleri, klinik gözlemler, laboratuvar kapasitesi ve acil risk iletişimi.

 

 

Sabit Sineklik

SABİT SİNEKLİK

Sabit sineklik modelleri, pencerenize uygulanır ve sürekli olarak bulunduğu konumda kalır şekilde ayarlanmaktadır. Tüm pencere ölçülerine göre üretimlerimiz mevcuttur.

Evinize giren sineklerden şikayetçi iseniz sabit sineklik sistemlerimiz ile kolayca bu şikayetinizden kurtulabilirsiniz. Her türlü pencereye Ahşap, PVC ve Alüminyum doğramaya uygulanabilmektedir.

Semih sineklik sistemleri olarak sizlere anında fiyat, kaliteli hizmet sunmaktan gurur duyuyoruz.

Pin It on Pinterest